subota, 24. siječnja 2015.

Otkud sad odjednom rogač?

        Nedavno sam se uvjerila da treba poslušati vlastito tijelo. Naime, kada mu nešto iznenada naumpadne (ne čokolada, grickalice i slično) znači da organizam vapi za nekim sastojkom koji sadrži ta namirnica. Tada mi je, onako bolesnoj, u najgoroj fazi gripe, kašlja i iscrpljenosti naumpao raso od kiselog kupusa kao trudnoj ženi kiseli krastavci. I onda sam malo progoogle-ala i vidjela kako je pun C vitamina i odličan za jačanje imuniteta i za pomoć pri ozdravljenju kod gripe. I ponudiše se prijatelji i komšiluk i nabaviše mi dvije vrste rasola: obični i rozi, od crvenog kiselog kupusa... Jednoj sam se komšinici uspjela odužiti poslavši joj jednu veliku rukom oslikanu tacnu, sve sam sama kistom slikala, i to lišće, nisam ljepila gotove motive, a drugoj tek trebam da dovršim poklon i da joj ga odnesem... (Slike ću postaviti u daljnjem tekstu) 

     I tako, sinoć nisam mogla da zaspim jer me počeo mučiti želudac, nakon više godina, ponovo se javio... Valjda ga iscrpilo gutanje farmaceutskih pripravaka, silnog hrena i đumbira i ko zna šta... Kiselina, mučnina, težina, dijareja... I meni opet, kao trudnoj ženi - kiseli krastavci - naumpade rogač.

Njegovo veličanstvo - rogač
 I tako, poučena prethodnim iskustvom sa rasolom od kiselog kupusa (kojeg ću ponovo početi kiseliti kao nekad) odmah sam sebi nasula par supenih kašika mljevenog rogača u kašicu koju sam pravila za kćerku (banana, mlijeko, petit beurre keks) kojeg sam napravila malo više i taman, pojela sam to, bilo je odličnog ukusa, zaista volim rogač ali sam ga dosad samo jela onako sirovog ili stavljala u lažne čokoladne kolače... A kako mi se želudac smirio nakon samo par minuta, to je nevjerovatno!

       

     Zato odoh na Google da vidim za šta je sve dobar rogač. I tako u lifepress magazinu piše slijedeće:

Osim za pripremanje jela, rogač je korišten i kao lijek protiv kašlja i bolnog grla. (gdje me nađe!) Korišten je kao važan izvor šećera, prije masovnog uzgoja šećerne repice, a danas ga najviše koriste kao zdraviju zamjenu za čokoladu i kakao.

Rogač ima analgetička, antialergijska, antibakterijska i antiseptička dejstva i sadrži značajne antioksidante. Poboljšava probavu (i opet - gdje me nađe!) i snizuje nivo holesterola u krvi. Upotrebljavan je i kao lijek  u slučaju dijareje. 
Kako ne sadrži kofein, dobar je za ljude sa visokim krvnim pritiskom, koji ga mogu koristiti u raznim napicima.
Bogat je vitaminom E, fosforom i kalcijumom, a prema nekim istraživanjima potpomaže sprječavanje raka pluća. Zanimljivo je da neki pjevači znaju žvakati ljuspice rogača da bi pročistili grlo.
Rogač se koristi u pripremanju kolača i peciva, ali i sladoleda, sosova, preliva. Koriste ga i za pripremu mesa, ribe, senfa i, naravno, kao zamjenu za kakao i čokoladu u pecivima i kolačima. Njim zamjenjuju i kafu u kada pripremaju tople napitke.


      I tako se još jednom uvjerih u onu mudrost navedenu na početku ove crtice. I prisjetih se kako sam se iznenadila na Mljetu, kada sam bila kod svoje tetke u posjeti. Oni žive na tom otoku, u samom nacionalnom parku, gdje je zrak čist, gdje je milina živjeti, a rogača na sve strane... Prekriva ljeti puteve i stazice i niko ga ne kupi. Ja sam putem do plaže ponijela nekoliko, malo ih saprala vodom iz flašice za svaki slučaj i ostavila opet malo na suncu da se prosuše i onda ih sažvakala kao što bi neko sa užitkom sažvakao neku čokoladicu. Pitala sam tetku zašto niko ne kupi opali rogač sa zemlje, pa to je pravo prirodno blago, raste u čistom okolišu i još besplatan. Kaže tetka da oni tim samo hrane tovare. Tovari su magarci kojih skoro svaka kuća tamo ima. A ja samo kažem - blago magarcima :)

Nema komentara:

Objavi komentar